
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Power Rating | 250 mW |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 350 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 2.5 V |
| Nominal Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 55 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
Stock: 2296
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12029
Ext.Price$0.12029
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12029 | $0.12029 |
| 10 | $0.10703 | $1.07030 |
| 50 | $0.09523 | $4.76150 |
| 100 | $0.08395 | $8.39500 |
| 500 | $0.07401 | $37.00500 |
| 1000 | $0.07049 | $70.49000 |
| 3000 | $0.06713 | $201.39000 |
| 5000 | $0.06321 | $316.05000 |
